مسجد سلطان مهرماه (Mihrimah Sultan Mosque)

مسجد سلطان مهرماه
اطلاعات جاذبه گردشگری مسجد سلطان مهرماه
شهر استانبول
وب سایت Website
آدرس فارسی ترکیه - استانبول - میدان فاتح
آدرس انگلیسی Karagümrük Mh., 34091 Fatih/Istanbul, Turkey

توضیحات مسجد سلطان مهرماه استانبول

مسجد سلطان مهرماه با 37 متر ارتفاع و تاسیس در سال 1565 میلادی با معماری استاد معمار سینان با طراحی معماری امپراتوری روم شرقی
 و بیزانس ها و اتومان در حوالی میدان فاتح یکی از جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه می باشد.

دلایل تاریخی ساخت مسجد و معمار آن


این مسجد جذاب و تماشایی یکی از بناهای قدیمی و 500 ساله ساخته شده بدست معمار شهیر و معروف، استاد معمار سنان است که نام این مسجد بزرگ را در بین یکی از دستاوردهای مهم و عظیم معماری عثمانیان و برگرفته از معماری اجنبی می توان گماشت. مسجد سلطان مهرماه, در نزدیکی دیوارهای قسطنطنیه قدیم واقع شده و بین سال های ۱۵۶۲ تا ۱۵۶۵و برای شاه دخت مهرماه بانوی دختر فرمانروا و معشوق سلطان سلیمان پادشاه عثمانی بنا شده است. 

محتوبات و متعلقات مسجد


در مجموعه این مسجد چندین سازه وجود دارد. از جمله یک مدرسه فقعی و مکتبی، دانشگاه الهیات عرفانی، مقبره پادشاه و خانواده وی، حمام قدیمی و ترکی و چندین باب مغازه و دکان وجود دارد. فضای داخلی بنای مسجد مربعی شکل و چهارگوش است که گنبدی بسیار بزرگ و بلند دارد و با 4 طاق قوی حمایت می‌شود. 
در پایین طاق های نگهدارنده گنبد و سقف مسجد پنجره های رنگی و باشکوهی مسجد را به سبک انچه در کاشان و اصفهان دیده ایم به زیبایی آراسته است. 

حرف پایانی درباره مسجد


مسجد سلطان بانو مهرماه به دلیل واقع شدن در یک از منطقه بلند و مرتفع در استانبول، یک لندمارک‌ جهانی شناخته شده از شهر استانبول محسوب می‌شود.در تور های ارزان استانبول رفتن به این مسجد و سایر مساجد باشکوه و عظیم استانبول توصیه می شود کما اینکه مهم ترین آثار تاریخی استانبول همین مساجد بزرگ و غول پیکر هستند و حود موزه عبرت روزگارانند.