پاموکاله (Pamukkale)

پاموکاله
اطلاعات جاذبه گردشگری پاموکاله
شهر کوش آداسی
وب سایت
آدرس فارسی ترکیه- کوش آداسی
آدرس انگلیسی Turkey-Kusadasi

توضیحات پاموکاله کوش آداسی

ترکیه یکی از کشور هایی است که به تازگی و در این چند سال اخیر به شدت مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این کشور اروپایی- آسیایی جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که نمونه از آن ها چشمه ی پاموکاله ی، کوش آداسی است.

پاموکاله در زبان ترکی به معنای قلعه ی پنبه ای می باشد، که کلمه ی مناسبی برای توصیف این منطقه زیبا و فوق العاده است. چشمه های آب گرم طیبعی این منطقه نیز مورد توجه شدید گردشگران قرار گرفته زیرا که آب معدنی این چشمه ها همچون معجونی جادویی برای سلامتی و زیبایی مفید است. این قله های پنبه ای که در کنار دریای اژه و رودخانه ی مندرس واقع شده اند اکثر فصول سال آب و هوایی معتدل و مطبوع را دارای می باشد، که همین امر نیز باعث دوچندان شدن توریست های این منطقه شده است. جالب است بدانید در این منطقه برای جلوگیری از ته نشین شدن مواد معدنیی که در آب این چشمه ها وجود دارد، پوشیدن کفش در این مناطق ممنوع است.

این منطقه که در سال 190 پیش از میلاد توسط شاه ایومنس دوم کشف شد، زمانی تحت امپراطوری روم بوده که آثار آن همچون شهر باستانی و تاریخی هیراپولیس تا اکنون بر فراز قله های پنبه ای این منطقه به جا مانده است. بازدید از این شهر که نشانه ای از روم باستان است، آن هم در کشوری که امروزه کیلومتر ها با روم فاصله دارد واقعاً جالب می باشد.

هزاران سال پیش مردم در این شهر زندگی می کردند و این چشمه ها محلی برای نظافت شخصی آن های بود، اما بعدها با گذشته سالایانی طولانی این منطقه بیشتر به منطقه ای گردشگری تبدیل شد وهمین امر سبب شد تا به جای حفظ این میراث بر روی آن ها هتل ها ساخته شود و برای رفت آمدی راحت تر جاده های تخریب کننده ای ایجاد شود، البته خوشبختانه مدت زیادی طول نکشید که این میراث تاریخی به ثبت جهانی رسید، که سبب شد، هتل ها تخریب شوند و بسیاری مناطق آسیب دیده نیز بازسازی شد، همچنین موزه ای در این شهر افتتاح گردید که علاوه بر قسمت باقی مانده ی این شهر، نمونه های فوق العاده از ساخته های عصر برنز را در آن به نمایش همگان گذاشته اند. البته  علاوه بر عوامل مخرب کننده ی انسانی، زلزله ای که در سال60 میلادی در این منطقه رخ داد، نیز آسیب زیادی را به این شهر تاریخی وارد کرد.

اگر به این منطقه سفر کردید حتماً از سالن تئاتر شهر هیراپولیس که در کمی بالاتر از خود این شهر است، نیز دیدن کنید این سالن در زمان امپراطوری روم ها ساخته شده و تا امروز به خوبی از آن مراقبت شده و زیبایی خود را حفظ کرده است.