حمام ترکی استانبول (Turkish bath)

حمام ترکی استانبول
اطلاعات جاذبه گردشگری حمام ترکی استانبول
شهر استانبول
وب سایت Website
آدرس فارسی ترکیه - استانبول
آدرس انگلیسی turkey - istanbul

توضیحات حمام ترکی استانبول استانبول

استانبول شهری با انواع تفریح های مفرح رنگارنگ و متنوع و بناهای تاریخی و باستانی قشنگ و باشکوه، سال های زیادی است که گردشگران را از سرتاسر دنیا به خود می خواند. مسافران از راه های دور و نزدیک به این شهر می روند و ساعاتی را در مساجد و کلسیاهای باشکوه این شهر به سر می برند و غرق تماشای بنا می شوند و یا در تالارهای سلطنتی کاخ های عثمانی انگشت به دهان می مانند. 

در سال های اخیر، بسیاری از حمام های سنتی و تاریخی استانبول مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و امکانات داخلی آن ها به نحوی مدرنیزه و به روز شدند تا تجربه فوق العاده ای از حمام های مخصوص ترکی را در اختیار مسافران و گرشگران قرار دهند. البته این تجربه خوشایند در میان بخار و کف و صابون کمی گران قیمت بنظر می رسد و هرکسی توانایی رفتن به ان را ندارد، به گونه ای که گذران ساعاتی چند در یکی از این حمام های مجلل و تاریخی، بیش تر از یک روز تور گردشگری در کل شهر می شود: هزینه ای در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیر ترکی.

البته تمام حمام های خوب ترکی گران نیستند و حمام هایی با هزینه متوسط و ارزان قیمت نیز پیدا می شوند. از مزایای بازدید از یک حمام ترکی آن است که تجربه ای متفاوت از سنت های ترکیه و معماری سنتی این شهر داشته باشید. 

جالب است بدانید همچنین در برخی از هتل های لوکس استانبول این امکان وجود دارد که حمام ترکی و مخصوص خود را در اتاق و سوئیت مجلل خود داشته باشید و از ان استفاده کنید. 

هیچ سفری به ترکیه بدون بازدید از حمام ترکی کامل نمی شود. مثل اینکه در ایران چلوکباب یا قرمه سبزی نخورید!!! چندین حمام تاریخی در استانبول وجود دارد که ویژه گردشگران بوده و در این میان می توان به حمام "Cemberlitas" مربوط به قرن ۱۶، حمام "Cagaloglu" در محله مسجد سلطان احمد و حمام گالاتاسرای مربوط به قرن ۱۶ در بی اوقلی اشاره کرد. این مکان ها ارزش یک بار بازدید را حتما دارند. داخل این حمام ها دارای معماری مرمری رو به سفید است. بهتر است فرصت تجربه حمام اصیل ترکی را از دست ندهید. معمولا برای اقایان (erkek) و زنان (kadin) ورودی های جداگانه وجود دارد، اما اگر تنها یک تالار وجود داشته باشد معمولا زمان بندی جداگانه ای برای مردان و زنان در نظر گرفته می شود. اغلب این حمام ها از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب باز هستند و از مسافران خسته پذیرایی می کنند اما مدت زمان طولانی تر به مردان اختصاص داده می شود. شما باید اشیاء قیمتی و زینتی خود را در قفسه ی پذیرش گذاشته و در اتاق رختکن لباس خود را دربیاورید. شما با پوشیدن یک حوله مخصوص سفید رنگ به سوی اتاق شستشوی مرمرین و پر بخاری راهنمایی می شوید. در آنجا مسئولین با سطل, آب داغ برروی شما ریخته و سپس با دستکش های مخصوص زبری کار می کنند که چرک و پوست مرده را زدوده و پوست شما را تمیز و درخشان می کند. همچنین در اینجا با پرداخت هزینه اضافی شما را ماساژ می دهند.

پس از آن که برای نوشیدن چایی یا هر نوشیدنی دیگر به اتاق رختکن می روید احساس آرامش و جوانی می کنید! هم چنین می توانید حمام گل و یا مواد مختلف و نیز انواع ماساژ را انتخاب کنید که برای همه افراد با شرایط پزشکی مختلف مفید هستند.