مسجد آبی (Sultan Ahmed Mosque)

مسجد آبی
اطلاعات جاذبه گردشگری مسجد آبی
شهر استانبول
وب سایت Website
آدرس فارسی ترکیه - استانبول
آدرس انگلیسی Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

توضیحات مسجد آبی استانبول

مسجد سلطان احمد (که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد.) مسجدی است بسیار زیبا و فیروزه ای رنگ که در شهر استانبول واقع شده‌است. این شهربزرگ و افسانه ای که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌ و سال های سال دستخوش اتفاقات متفاوتی قرار گرفته، دارای یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت پیدا کرده است.

این مسجد عظیم چه از نظر معماری و چه از نظر تاریخی طی سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد خان اول بنا گردید و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده‌است و مقبره وی درون آن است. این مسجد در قدیمی‌ترین و سنتی ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای ۱۴۵۳ (میلادی) مرکز قسطنطنیه ، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده‌است. این مسجد در نزدیکی هیپودروم قسطنطنیه واقع شده‌ و تا کلیسای بزرگ مسیحیان که اکنون به یک مسجد تبدیل شده با نام ایاصوفیه فاصله اندکی دارد.
این مسجد در چند قدمی سرای معروف توپکاپی قرار دارد ، کاخی که محل اقامت پادشاهان عثمانی تا سال ۱۸۳۵ بود و فقط تا ساحل بسفور چند دقیقه‌ای فاصله دارد. اگر از دریا به مسجد نگاه کنید،منظره زیبایی را شاهد خواهید بود و قبه‌ها و مناره‌های مسجد در بخش قدیمی شهر برجسته هستند را میبینید. هدف سازندگان آن هم ایجاد چنین چشم انداز زیبایی بوده‌است.
این مسجد به عمد در مقابل عمارت ایا صوفیا که در ابتدا یک کلیسا بوده ساخته شده تا نشان دهند که معماران عثمانی و مسلمان می‌توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند. با این وجود، معمار نتوانسته قبه‌ هایی بزرگتر از قبه عمارت فوق استثنایی ایا صوفیا بسازد.

بنابراین دو عمارت آثار تاریخی و معماری بسیار ارزنده‌ای هستند که جلوه‌ای منحصربه‌فرد را به این بخش از شهر می‌دهند و در سری تور های استانبول مورد بازدید قرار میگیرند.