مجموعه فرهنگی حیدر علی اف (Heydar Aliyev Center)

مجموعه فرهنگی حیدر علی اف
اطلاعات جاذبه گردشگری مجموعه فرهنگی حیدر علی اف
شهر باکو
وب سایت
آدرس فارسی آذربایجان - باکو
آدرس انگلیسی Azerbaijan - Baku

توضیحات مجموعه فرهنگی حیدر علی اف باکو

مجتمع فرهنگی حیدر علی اف  با مساحت 57.500 متر مربع در باکو قرار دارد. این مجتمع توسط معمار عراقی - انگلیسی بنام زه حدید، ساخته شده است. به دلیل معماری منحصر به فردش که هیچگونه زاویه تیزی ندارد و دارای جریان انحنایی میباشد بسیار مورد توجه است. نام این مرکز از نخست وزیر و رئیس جمهور آذربایجان، حیدر علی اف گرفته شده است که از سال 1969 تا 1982 نخست وزیر و از سال 1993 تا 2003 رئیس جمهور آذربایجان بوده است. مراسم افتتاحیه رسمی مرکز حیدر علی اف در روز 10 ماه مه 2012، توسط رئیس جمهوری فعلی آذربایجان، آقای علی اف انجام شد.

این مرکزفرهنگی یک سالن کنفرانس ،  گالری و یک موزه دارد.  مجتمع حیدر علی اف در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد و نقش مهمی در بازسازی باکو برعهده دارد.
کار معماری شناخته شده بین المللی، ساختمان  حیدرعلی اف به دلیل طراحی نوآورانه و پیشرفته آن، به عنوان یک امضاء برجسته ازباکو مدرن است. این مرکز دارای هشت طبقه میباشد، یک سالن دیدنی، فضای نمایشگاهی موقت، یک مرکز کنفرانس، کارگاه ها و یک موزه دارد.

این ساختمان  در سال 2013 در هر دو جشنواره معماری جهانی و دوسالانه در فستیوال داخلی نامزد شد و در سال 2014، برنده جایزه بهترین طراحی شد، این باعث شد زه حدید اولین زن باشد که در آن مسابقه موفق به کسب جایزه میشود.

نمای این ساختمان چنان محصور کننده است که تمام گردشگران را به سمت خود جلب میکند. بسیاری از توریست ها فقط برای دیدن نما و عکس گرفتن از آن به این مجتمع می آیند در حالی که داخل ساختمان هم با معماری بسیار هنرمندانه اش ارزش دیدن دارد. مرکز فرهنگی حیدر علی اف نماد مدرن شهر باکو میباشد که تا قبل ازاستقلال آذربایجان، دارای معماری خشک و بی روحی بوده است. معماری ماهرانه این ساختمان چنان با نگاه شما بازی میکند که بدون شک از دیدن آن سیر نخواهید شد، انحناهای زیبا و رنگ سفید ساختمان جذابیت بی نظیری را به آن بخشیده است.