اطلاعات سنت پترزبورگ
کشور روسیه
دین مسیحیت ارتدوکس
جمعیت 4868520
زبان رسمی روسی
آب و هوا قاره ای مرطوب
میانگین دما 0
سطح قیمت بالا

دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو، سنت پترزبورگ می باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است. سنت پترزبورگ پرجمعیت‌ترین شهر اروپا پس از لندن پاریس و مسکو است. و مهمترین بندر روسیه در دریای بالتیک. این شهر در سال 1703 به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا سال 1918 پایتخت روسیه بود. این شهر مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین ، لنینگراد نامگذاری شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد.این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917 روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابرآلمانهای نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد. سنت پترزبورگ پایتخت روسیه امپراطوری بود ولی در سال 1918، نهاد های مرکزی دولت به مسکو نقل مکان کردند. این شهر در کناره‌های رود نوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.

موقعیت جغرافیایی این شهر باعث شده است تا در اوایل تابستان، طولانی شدن تابش آفتاب مانع از تاریک شدن هوا شود و اغلب اوقات شبانه روز هوا روشن یا حالت گرگ و میش دارد. شب‌های سفید شهر سنت پترزبورگ یکی از مهم‌ترین دیدنی‌ها و  جاذبه‌های گردشگری در پایتخت شمالی روسیه به شمار می‌رود. شب‌های سفید سنت پترزبورگ که هر ساله از اوایل خرداد آغاز می‌شود در حقیقت یک پدیده طبیعی است و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می‌آید. شهر سن پترزبورگ که شمالی‌ترین شهر پرجمعیت جهان به شمار می‌رود و هر سال در اوایل تابستان به علت  طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی شب فرونمی‌رود و به همین علت شب‌های اوایل فصل تابستان در این شهر شب‌های سفید نام گرفته است.

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای مدرن روسیه و همچنین سرمایه فرهنگی آن است. بسیاری از کنسولگری های خارجی، شرکت های بین المللی، بانک ها و شرکت های تجاری در سنت پترزبورگ دفاتر دارند.

جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ:

از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ میتوان به : موزه ارمیتاژ - کلیسای سنت اسحاق - قلعه پتروپاول - کلیسای کازان - کاخ کاترین - کلبه پتر کبیر - کلیسای منجی بر خون ریخته شده - کاخ پترهف تندیس یادبود پتر کبیر- تندیس لنین و مندلیف - جزیره واسیلی اشاره کرد. ناگفته نماند قایق سواری بر روی رود نوا و همچنین تماشای باز شدن پل های متحرک موجود بر روی این رود در شبهای سفید از جاذبه هاییست که توریست های بسیاری را از نقاط مختلف دنیا جذب این شهر میکند.