اطلاعات نخجوان
کشور جمهوری آذربایجان
دین اسلام- مسیحیت
جمعیت 420000
زبان رسمی ترکی آذربایجانی
آب و هوا قاره ای خشک
میانگین دما 0
سطح قیمت متوسط

شهری با جمهوری خودمختار، نخجوان

تاریخ این سرزمین، بسیار دور و قدیمی می‌باشد به طوری که می‌توان به اختصار از سده هشتم قبل از میلاد این گونه این سرزمین را معرفی کرد. در آن زمان این سرزمین بخشی از امپراتوری هخامنشیان بوده و بعد از سالیان دراز تحت حکومت ارامنه( خاندان یرواندی) قرار گرفته است که البته این امر نیز با موافقیت کوروش بزرگ انجام شده است. البته در گذر زمان( سده سوم میلادی) حکومت هایی چون دولت ساسانی بر این سرزمین حکم فرما بوده اند. وجود تعداد زیادی آتشکده و کلیسا در این سرزمین بیانگر همزیستی مسالمت آمیز این دو مکتب در کنار یکدیگر است. این سرزمین همواره دستخوش جنگ‌ها و درگیری‌های فراوانی در طول تاریخ بوده؛ مثلا از جنگهای بیزانس، ایلدگزها( در این زمان شهر ویران و مساجد کلیسا برچیده شدند)، مغولان، نادرشاه افشار، تیمور پاشا و در آخر در سال های ۱۸۲۶-۱۸۲۸ که توسط عهدنامه ترکمنچای این سرزمین از ایران بزرگ جدا و به تصرف روسیه درآمد. البته همچنان این درگیری ها ادامه داشت تا سال ۱۹۴۲ که نخجوان به صورت یک جمهوری خودمختار جزئی از جمهوری آذربایجان در آمد و در سال ۱۹۲۶ اولین قانون اساسی آن نوشته و به تصویب رسید.

ریشه نام نخجوان

باید گفت که ریشه این نام دقیقاً مشخص نیست. برخی از متخصصان زبان ارمنی معتقدند که ریشه آن در زبان ارمنی بوده و به معنی اولین استراحتگاه می‌باشد که بر اساس نوشته های انجیل مربوط به فرود حضرت نوح بعد از طوفان سهمگین در این منطقه بوده است. البته عده‌ای نیز بر این باورند که جوان ریشه در زبان پارسی پهلوی دارد و به معنی شکارگاه می باشد. البته تعداد اندکی نیز می‌گویند نخجوان برگرفته از زبان ترکی و به معنی نقش جهان می باشد. نخجوان ریشه در هر زبان و فرهنگی که داشته باشد بسیار  زیبا و بی مانند است.

آب و هوای سرزمین نخجوان

سرزمین نخجوان حدود ۵۵۰۰ کیلومتر وسعت دارد که شامل ۸ شهر کوچک و بزرگ و ۸ شهرستان و همچنین حدود ۲۰۰ روستا می باشد. نخجوان خود به تنهایی ۱۲ کیلومتر مربع ازاین سرزمین را اشغال کرده و بزرگترین شهر این جمهوری محسوب می شود. نخجوان دارای آب و هوای خشک و تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد می‌باشد. در مناطق جنگل های کوهستانی دارای آب و هوای نیمه معتدل است. باید گفت که مهمترین رود این سرزمین رود ارس می باشد که بین ایران و نخجوان مشترک می باشد.

مرزهای مشترک با همسایگان نخجوان

با اینکه نخجوان جزء آذربایجان شناخته می‌شود هیچ مرز خاکی مشترکی با آن کشور ندارد. نخجوان با کشور ایران حدود ۱۶۳ کیلومتر مرز مشترک دارد و همچنین با کشورهای ترکیه و ارمنستان نیز دارای مرز مشترک می باشد.

خط و زبان و واحدپول رایج نخجوان

تا سال ۱۹۲۹ خط و زبان رایج شهر عربی و فارسی بوده ولی بعد از آن خط و الفبا تبدیل به لاتین شد. در سال ۱۹۳۹ با توجه به سیاست های استالین خط و الفبای نخجوان تغییر به سیریلیک یافت و مجدداً در سال ۱۹۹۲ پارلمان آذربایجان خط رسمی نخجوان را لاتین و زبان را ترکی آذربایجانی اعلام کرد. البته در میان مردم و کشاورزان زبان دهقانی، دری، فارسی، نمازی و پهلوی رایج می باشد و البته عارفان و شاعران با ظرافت خاصی به زبان پهلوی و مغولی که از زبانهای بسیار قدیمی است سخن می رانند. مردمان نخجوان با واحد پول منات به داد و ستد و خرید و فروش مشغول می باشند.

مراکز خرید در نخجوان

این شهر رو به پیشرفت دارای یک مرکز خرید اصلی میباشد که ساختمان، نوساز و به رنگ صورتی است. طبقه اول و همکف این ساختمان جزء مدرن ترین و شیک ترین مراکز شهر است که اجناس از کیفیت و قیمت بالاتری بهره مند هستند. البته به غیر از آن دو مرکز، با نام‌های ۵۷ و عالیش و دیش نیز در شهر وجود دارد که اغلب جنس های ایرانی، ترکی، روسی و چینی در آن یافت میشود. بازار میوه و سبزیجات نخجوان در کنار و فضای بیرونی مرکز ۵۷ واقع شده است.

غذا و رستوران در نخجوان

سرزمین کوچک نخجوان مردمانی ساده و مهربان با فرهنگ غنی دارد که همیشه بهترین غذاها از آن مهمانان می باشد .رستوران نخجوان یکی از معروفترین رستورانهای شهر است که دارای۲ فضای غذاخوری و استراحت لوکس می‌باشد. در این رستوران بهترین و معروفترین غذاهای نخجوان که پیلاف نام دارد سرو میشود. پیلاف برنج با آب مرغ و گوشت می باشد که همراه غذاهای مختلف می‌توان آن را سرو کرد.

هتل در نخجوان

این شهر که به تازگی پا در عرصه رقابت توریستی نهاده است دارای تعدادی هتل می‌باشد. یکی از هتل هایی که هم جنبه گردشگری و هم جنبه درمانی دارد هتل دوزداغ می باشد و یا هتل ۵ ستاره تبریز جزوه استاندارد ترین هتل های شهر است که میزبان خوبی برای مسافران نخجوان هستند.

مراکز گردشگری در نخجوان

این شهر تاریخی دارای آثار به جا مانده از زمان‌های بسیار قدیم می‌باشد. البته تعداد زیادی از آن آثار گرانبها و تاریخی این شهر در اثر سالیان طولانی جنگ های پی در پی از بین رفته است که جای تاسف زیادی را دارد. از آثار زیبا و جامانده تاریخی در این شهر می‌توان به مقبره مومنه خاتون اشاره کرد که مربوط به همسر بنیانگذار سلسله آتابای می باشد. این مقبره که اکنون خالی می‌باشد دارای ساختمانی برج مانند که ارتفاع آن ۲۶ متر است و ساختاری با آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای دارد که با خط زیبای کوفی مزین شده است این اثر یک نماد تمثیلی برای کل نخجوان محسوب می شود. به غیر از این اثر می توان به موزه کاخ احسان خان پادشاه نخجوان در قرن هجدهم، مسجدحضرت زهره که بنای دوقلو با معماری مدرن و آجرهای زرد رنگ و گنبد فلزی است و موزه حیدر علی اف که آثار زندگی رئیس جمهور سابق آذربایجان است و همچنین موزه قوچ های سنگین که مانند یک پارک بزرگ زیبا و مشرف به کوههای آرارات میباشد نام برد. البته غار نمکی که در اطراف شهر واقع شده است نیست جز جاذبه های دیدنی و همچنین درمانی بسیار مهم شهر میباشد. دریاچه باتابات، اسطوره دده قور قور،زور خانه تاریخی، موزه فرهنگ و ادب، برج آلینجا، آرامگاه یوسف، چشمه سیراب و مقبره نوح نبی از دیگر آثار دیدنی شهر می باشد.

اقتصاد و بهداشت در نخجوان

در جمهوری نخجوان اقتصاد بر پایه مراودات با کشورهای همسایه منجمله ارمنستان، ترکیه، آذربایجان و ایران میباشد که رو به رونق روز افزون نهاده است. از محصولات و سوغاتی های نخجوان می‌توان به شیرینی های محلی، زعفران و صنایع دستی اشاره کرد. این کشور در دهه های گذشته از نظر بهداشتی وابسته به کشور ایران بوده ولی در سالیان اخیر با توجه به پیشرفت نخجوان چندین کلینیک دندان پزشکی و بیمارستان در این شهر تاسیس شده است. باید گفت این شهر با سرعت هرچه بیشتر و تلاش فراوان روی در جهت سازندگی و ترقی دارد.