اطلاعات استانبول
کشور ترکیه
دین مسلمان-مسیحی
جمعیت 0
زبان رسمی ترکی(استانبولی)
آب و هوا مدیترانه ای و قاره ای
میانگین دما 0
سطح قیمت ارزان

"استانبول" بزرگترین شهر ترکیه، گفتنی های بسیاری را در دل خود گنجانده است. تاریخ غنی و امپراطوری های مختلفی که داشته داستانهای زیبایی برای نقل کردن دارد. در زمانهای مختلف نام های گوناگونی بر این شهر گذاشته شده در ابتدا بیزانتیوم نام داشته و این نام مربوط به دوران 660 قبل از میلاد است. بعد از آن وقتی "کنستانتین کبیر" این شهر را به عنوان پایتخت جدید شرقی امپراطوری روم برگزید نام شهر به کنستانتینوپل تغییر یافت. به دلیل مراوده هایی که در آن زمانها مسلمانان با رومیان داشتند نام قسطنطنیه بر این شهر گذاشته شد و بین مردم این نام رواج داشت. یکی دیگر از نام های این شهر که از عبارت یونانی گرفته شده بود "ایستیم بولین" بود. سلطان مصطفی سوم در سال 1770 میلادی بر روی سکه ها نام اسلامبول به معنای شهر اسلامی را حک کرد که در دوره جمهوریت ترکیه اداره پست اعلام کرد نام شهر استانبول است و همه دولت ها برای مکاتباتشان میبایست از این نام استفاده کنند. دوره های مختلفی که تاریخ ترکیه (استانبول) را شکل میدهد شامل دوره باستان - دوره بیزانس - امپراطوری روم شرقی - امپراطوری عثمانی و جمهوری ترکیه میباشد.

استانبول مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه میباشد و با جاذبه های گردشگری بسیاری که دارد توریست های بی شماری را با تور های ارزان استانبول به خود جذب میکند که این امر موجب شده استانبول رتبه سومین شهر توریستی جهان را از آن خود کند.

عنوان دیگری که در سال 2010 به استانبول داده شده است پایتخت فرهنگ اروپاست.

موقعیت جغرافیایی استانبول

تنگه بسفر تنها تنگه ایست که قاره اروپا و آسیا را از هم جدا میکند و استانبول در کنار این تنگه و دریای مرمره قرار دارد.  این شهر بزرگ و دیدنی تنها شهری در جهان میباشد که هر دو قاره را در خود جای داده. شاخ طلایی مدخلی است که با دریای مرمره ، شبه جزیره ای را ایجاد کرده است و بخش اروپایی استانبول را دو قسمت کرده.  به طور کلی قسمت غربی استانبول در قاره اروپا و قسمت شرقی آن در قاره آسیا قرار گرفته و وسعتی برابر 1539 کیلومتر مربع دارد.

آب و هوای استانبول تا حدودی شبیه به ایران میباشد. تابستان های گرم ولی مرطوب و زمستان های سرد. زمستانهای پر باران و برف که میزان بارش سالانه را حدودا به 870 میلیمتر رسانده است.  گرمترین ماه استانبول ژوئیه با میانگین دمای 24 درجه سلسیوس و سردترین ماه ژانویه با میانگین 5 درجه سلسیوس میباشد. استانبول حدودا بادخیز است و سرعتی تقریبا برابر 17 کیلومتر در ساعت است.

فرهنگ و رسوم مردم استانبول

بیشتر مردم ترکیه و استانبول مسلمان و سنی هستند. برخی دیگر که حدود 4.5 میلیون از جمعیت ترکیه را شامل میشوند غیر سنی بوده و مسلمان علوی هستند. نزدیک به یک سوم علویان ترکیه در استانبول سکونت میکنند.

بیشتر جمعیت استانبول را ترکهای استانبولی تشکیل داده اند و بیشتر یونانی های ترکی و ارامنه نیز در استانبول یا نزدیکی این شهر سکونت میکنند.

قشر زیادی از مردم استانبول در بخش اروپایی این شهر هستند. در سال 1914 نمودار رشد جمعیت استانبول سیر صعودی داشته و در محدوده سالهای 1980 و 1985 جمعیت دوبرابر شد.

ترک ها مردمی خونگرم هستند و به خانواده اهمیت بسیاری میدهند. این مردم مهمان نواز از توریست های زیادی که به شهرشان می آیند به خوبی و با مهربانی استقبال میکنند. آداب و رسوم و فرهنگ مردم ترکیه رنگ و بویی اروپایی به خود گرفته است، مخصوصا در استانبول که توریست های بسیاری را در طی سال در خود جای میدهد. تمام محله های ترکیه تعداد زیادی قهوه خانه دارد که مردها زمانهای بسیاری را با دوستان خود در این قهوه خانه ها سپری میکنند. برای آشنایی بیشتر با مردم ترکیه و استانبول باید در بافت شهر قدم بزنید و زندگی روزمره مردم را از نزدیک نظاره کنید. با سفر به استانبول شناخت بیشتری نسبت به مردم و نحوه زندگیشان پیدا خواهید کرد.

جاذبه های گردشگری استانبول

این شهر زیبای دو قاره ای یکی از پرجاذبه ترین شهرهای گردشگری است. موزه ها - کاخ ها و مساجد باشکوه و زیبایی که نماینگر تاریخ استانبول است در این شهر خودنمایی میکنند. 

کاخ توپکاپی که مجموعه ای بی نظیر از دوران سلطنت عثمانی است با معماری شگفت انگیزش از پربازدید ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. بازدید از حرمسرای این کاخ و موزه های مختلفی که در داخلش است بسیار هیجان انگیز و جالب بوده و برای دیدن مجموعه کامل کاخ توپکاپی میبایست زمان زیادی را صرف کنید.

مساجد استانبول معماری منحصر به فردی دارند و با مساجد ایران کاملا متفاوت هستند. این مساجد زیبا با نورپردازی های حرفه ای در تمام شهر چون ستاره ای میدرخشند و ابهت چشمگیری دارند. مهمترین مساجد استانبول: مسجد ایاصوفیه - مسجد سلطان احمد - مسجد رستم پاشا - مسجد اورتاکوی و مسجد جدید هستند. مسجد ایاصوفیه که نماد شهر استانبول است از اهمیت تاریخی بسیار برخوردار بوده و تمام گردشگران حتما از این مسجد باشکوه دیدن خواهند کرد. این مسجد به مدت هزار سال کلیسا بوده و بعد از آن به مسجد تبدیل شده است، به همین دلیل متفاوت با سایر مساجد میباشد. مسجد سلطال احمد یا مسجد آبی به دستور سلطان احمد ساخته شد و هدفش این بود مسجدی ساخته شود که با ایاصوفیه رقابت کند و تقریبا به هدف خود رسید و اکنون یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در استانبول به حساب می آید.

برج ها - قلعه ها - موزه باستان شناسی همه از جاذبه های توریستی استانبول است که دیدن آنها خالی از لطف نبوده و بسیار جالب است. بازار بزرگ استانبول که کاپالی چارشی نام دارد برای توریست ها جذاب بوده و یکی از بازارهای بزرگ سرپوشیده در دنیا به حساب می آید. مغازه هایی که صنایع دستی و سنتی ترکیه - فرش و قالی - پوشاک و ادویه میفروشند در سراسر بازار به چشم میخورد همچنین قهوه خانه و رستوران هایی که غذاهای ترکی طبخ و سرو میکنند. بدون شک قدم زدن در این بازار سنتی شما را در بافت این شهر و زندگی روزمره مردم استانبول غرق میکند و لذتی بی اندازه را در سفرتان به استانبول ثبت میکند.

هتل های ارزان استانبول

این شهر توریستی، هتل های بسیار زیادی دارد تا اقامت گردشگران استانبول با مشکل مواجه نشود. از هتل های معمولی تا لوکس ترین هتل ها در استانبول آماده ارائه خدمات به توریست ها میباشند. در منطقه تاکسیم یا تقسیم که مرکز استانبول است هتل های بسیار زیادی ساخته شده است تا با اقامت در آنها امکان دسترسی به جاذبه های گردشگری و مراکز خرید استانبول راحت تر باشد. هتل های 5ستاره و مجلل در سراسر استانبول - هم بخش اروپایی هم آسیایی- چون ستاره ای میدرخشند و با بهترین امکانات و معماری های زیبا آماده پذیرایی از مهمانان هستند. برخی از هتل های استانبول عبارتند از : هیلتون بومونتی - پارک بسفروس - گرند حایت - گلدن هیل - آلفا - زوریخ - گلدن پارک - تاپکاپی - کایا - مارینم - کنراد - تایتانیک پورت و..... 

تنوع زیاد هتل ها در استانبول این امکان را برای گردشگران ایجاد کرده تا با توجه به بودجه شان بتوانند هتلی را برای اقامت انتخاب کنند.

استانبول شهریست که باید به آن سفر کرد. جاذبه های گردشگری فراوان و بافت شهری زیبا شما را از انتخاب استانبول برای سفر راضی خواهد کرد. رستوران ها و هتل های بی نظیر و متنوع استانبول همه چیز را برای اقامت شما در یک تور ارزان مهیا کرده است.

تور ارزان استانبول ترکیه 96 و سایر کشورها

آفر تور ارزان استانبول