اطلاعات باکو
کشور جمهوری آذربایجان
دین شیعه / مسلمان
جمعیت 2400000
زبان رسمی ترکی آذری
آب و هوا مدیترانه ای
میانگین دما 0
سطح قیمت متوسط رو به ارزان

"باکو" پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین کشور قفقاز است. بزرگترین شهر بندری آذربایجان باکو است که از مناطق نفت خیز جهان به حساب می آید. باکو، نامی پهلوی میباشد که از لغت  بادکویه  گرفته شده است. شهر باکو را انوشیروان بنا کرد و آتشکده و مناطق نفت خیزش بسیار معروف بود. مردم باکو همانند ایرانیان زرتشتی بودند و از آرامگاه های زرتشتیان که هنوز هم وجود دارند این مسئله مشهود است. در زمان جنگ ایران و روسیه، بعد از شکست عباس میرزا - که از نوادگان قاجار و پسر فتحعلی شاه بود - طبق عهدنامه گلستان و ترکمانچای، باکو که از شهرهای ایران بود از آن جدا  و به روسیه سپرده شد.قلعه قدیمی و بازار مسلمانان که در آن قرار گرفته است از بناهای ایرانیان است همچنین برج دختر که معبد آناهیتا بوده.

دیدنی های باکو (در تور ارزان باکو)

این شهر زیبا و دیدنی جاذبه های بسیاری دارد که توریست های بیشماری را به باکو کشانده است. بافت مدرن و قدیمی شهر در کنار هم تلفیقی زیبا را خلق کرده است که سفر به آن پر از جذابیت است. آسمان خراش های امروزی - خانه ها و سازه های قدیمی که بازمانده دوران کمونیسم شوروی هستند، خیابان های سنگفرش شده اروپایی در کنار معماری های قدیمی فضای فوق العاده ای از شهر را به نمایش میگذارد. شهر قدیم باکو که ایچری نام دارد تاریخ باکو را به تصویر میکشد.

قصر شیروان شاه، برج دختر، موزه ملی تاریخ آذربایجان همگی از جاذبه های باکو است که با سفر به این شهر باید از آنها دیدن کنید. بازدید از موزه فرش باکو را هیچگاه نباید فراموش کرد، معماری خاص و مجموعه فرش های بی نظیری آن طرفداران زیادی دارد. در کنار معماری ها و بافت سنتی شهر برج ها و ساختمان های  مدرن در تمام شهر خودنمایی میکنند. برج های شعله و مجموعه فرهنگی حیدر اف از جمله سازه های امروزی و مدرن باکو است . 

قدم زدن در بلوار اصلی و ساحلی باکو که در کرانه دریای خزر است بسیار دل انگیز خواهد بود و تمام توریست ها و حتی مردم بومی اوقات خوشی را در آن سپری میکنند. همچنین میدان فانتن که آبنماهای زیبایی دارد و نوازنده های خیابانی حال و هوای این منطقه را تغییر داده و تا نیمه های شب همه را در این میدان دیدنی نگاه میدارد.

فرهنگ مردم باکو

بیش از نود درصد مردم آذربایجان (باکو) مسلمان و هفتاد درصد آنها شیعه هستند. پیروان دین مسیحی ارتدکس و سایر ادیان نیز در آذربایجان هستند. در قدیم نیز دین مردم باکو زرتشتی بوده و در آتشکده سوراخانی میتوانید مراسم این آیین را از نزدیک ببینید زیرا هنوز هم پیروان این دین در باکو هستند.  زبان اصلی مردم آذربایجان و باکو "ترکی آذربایجانی" است ولی صحبت کردن به زبان روسی ، ترکی استانبولی و لزگی هم در بین مردم رایج است.

جمعیت جوان این شهر کم است و این نمایانگر این موضوع است که بیشتر جوانان مهاجرت میکنند و اکثر آنها به روسیه رفته اند.

غذاها و رستوران های باکو

غذاهای رنگارنگ و خوش طعم آذربایجان با تنوع بسیار زیاد اشتهای همه را برمی انگیزند. طعم غذاهای آذربایجان شباهت بی اندازه ای به غذاهای ایران دارد و از این سو با طبع ما سازگار میباشد. رد پای روس ها در غذاهای آذربایجان نیز نمایان است . در کل غذاهای آذربایجان شباهت زیادی به غذاهای روسی ، گرجی، ایرانی و ترکی دارد. غذاهای معروف و مخصوص آذربایجان و باکو پلو، آش ماست یا دوغ ، کباب، دلمه و کوفته است.

معروفترین و اولین غذای باکو پلو- پیلو یا پیلاف است که از برنج زعفرانی، دارچین و ادویه های خوش عطر، گوشت گوسفند/گوساله یا جوجه به همراه سبزیجات یا آجیل تهیه میشود. دلمه برگ مو و فلفل های رنگی ، کباب ها و کوفته با لذیذ ترین طعم ها در رستوران های باکو طبخ و سرو میشوند.

رستوران های سنتی و فست فودهای گوناگونی در باکو هست که آماده پذیرایی از گردشگران میباشند. برخی از این رستوران ها عبارتند از : رستوران نارقیز- چنار - چاناک قالا - ناملی و فیروزه. فضاهای متفاوت و بی نظیر رستوران ها با دکوراسیون های عالی بدون شک نظر همه را جلب خواهد کرد.  اگر از دوستداران شیرینیجات هستید با سفر به باکو حتما طعم لذیذ شکربورا و باقلوای آذری را بچشید.

سفر به باکو را با تور های ارزان باکو و تور ارزان ارمنستان از یاد نبرید زیرا تجربه های شگفت انگیزی در انتظار شماست.