دانستنی های سفر

قونیه ترکیه

 

قونیه ، ترکیه

قونیه نام شهریست در کشور ترکیه که بواسطه وجود آرامگاه حضرت مولانا عارف، شاعر و اندیشمند فارسی زبان شهرت جهانی یافته است. این شهر در شمال آناتولی و در ارتفاع 1027 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر توریستی بیشترین گردشگران در ماه دسامبر (آذرماه) هر سال را به خود جذب می کند. در این ماه که مصادف با تولد این اندیشمند بزرگ می باشد هر شب مراسم بسیار با شکوهی از قبیل کنسرت دف زنی، رقص سماع، شعر خوانی و ... برگزار می شود. در هر کوی و برزن این شهر می توان رنگ و بوی حضرت مولانا را لمس نمود. در جای جای این شهر می توان آثار باستانی بسیاری از جمله بناهای به یادگارمانده از زمان حکومت سلجوقیان را مشاهده کرد. در گذشته نام این شهر ایکونیون به معنای شمایل بوده است.

 

مکان های دیدنی قونیه


تور قونیه هر ساله علاقه مندان زیادی از نقاط مختلف دنیا بالاخص ایران برای مراسم بزرگ و با شکوه بزرگداشت حضرت مولانا به قونیه ترکیه سفر می کنند. تور قونیه هم به این مناسبت برگزار می شود، که معمولا در اواخر پائیز طرفداران شعر و ادب را گرد هم جمع می کند. آبان و آذر بهترین زمان برای سفر به قونیه است. 

 

شهر زیبای قونیه


غذاهای محلی قونیه


یکی از مشهورترین غذاهای موجود در تور قونیه با قیمت استثنایی اتلی اکمک است که بیشتر شبیه پیتزای بلند و باریک است. البته غذاهای دیگری چون بشقاب مخصوص گوشت بره و بلغور گندم هم لذت خاص خودشونو دارند. قونیه دارای رستوران های محلی زیادی است که شما می توانید بهترین کباب های بره را نوش جان کنید. در قونیه هم مثل دیگر شهرهای ترکیه می توانید بهترین قهوه های ترکیه را سفارش بدید و از طعم و مزه آن لذت ببرید. 

 

غذاهای محلی قونیه


مراکز خرید قونیه


در هر سفری یکی از تفریحات خرید کردن است شما می توانید مانند شهرهای دیگر ترکیه در قونیه هم خرید کرده و هم از مراکز و فروشگاه های قدیمی و مدرن دیدن فرمایید. مرکز خرید کوله سایت که مدرن است و فروشگاه های بزرگی را داراست. مرکز خرید کنت پلازا علاوه بر فروشگاه ها دارای یک سینما می باشد. مرکز خرید تپه جزء مراکز خرید مدرن به حساب می آید. برای خرید لباس های ارزان قیمت هم می توانید از فروشگاه های داخل خیابان ها استفاده کنید. 

 

	مراکز خرید در قونیه


جاذبه های گردشگری قونیه


در مرکز مذهبی قونیه می توانید قطب اصلی آثار تاریخی، موزه ها و نگاهی به شکوه و جلال سلجوقی داشته باشید.هر ساله گردشگران برای بازدید از این مراکز به خصوص موزه مولانا و آرامگاه بنیانگذار دراوش چرخان مولانا به این شهر تاریخی سفرو از این مکانهای تاریخی بازدید می کنند. این مکان ها عبارتند از موزه مولانا – دهکده سیله – مدرسه و موزه مناره – موزه و مدرسه کاراتای - باغ های مرام – پارک ژاپنی – مسجد شمس تبریزی – موزه آتا تورک – مسجد شرف اوغلو – تپه و مسجد علاءالدین – مسجد جامع عزیزیه – موزه باستان شناسی – بنای یاد بود سهید لری آبیسی – مرکز علمی قونیه – کاروانسرای سلطان هانی – موزه آنتوگرافی – شهرهای زیر زمینی مخفی - قار پینار و ...


آرامگاه مولانا این آرامگاه به عنوان نماد قونیه می باشد که در درون آن آثاری چون آلات موسیقی دوران سلجوقی، دست نوشته های قدیمی و قرآن های خطی در آن وجود دارد. مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی عارف، صوفی و شاعر مشهور دنیا محسوب می شود که آثار و یادگارهای او را در این موزه به نمایش گذاشته اند. موزه مولانا در واقع محل تدریس و زندگی مولانا مکانیست که امروزه به عنوان موزه مولانا نامیده می شود. این باغ  که از طرف سلطان علاءالدین کیقباد به پدرمولانا سلطان العلماء بهاءالدین ولد اهدا گردیده یکی از متعلقات کاخ سلجوقیان بوده است که پیشنهاد می شود حتما در سری تور های ارزان ترکیه از آنها دیدن فرمایید.

 

آرامگاه مولانا در قونیه


تپه علاءالدین این تپه مصنوعی که به عنوان پارک استفاده می شود توسط علاءالدین کیقباد، سلطان سلجوقی ساخته شده است که دروسط شهر قرار دارد و دارای دو جاذبه دیدنی است، یکی از این جاذبه ها مسجد علاءالدین و دیگری بقایای کاخ قدیمی که در قسمت شمالی تپه واقع و در آن کتیبه ای از جنس مرمر که قدمت آن بر می گردد به سال 1221.

 

تپه علاءالدین در قونیه

 

مراسم عرفانی سماع که در لغت به معنی شنیدن، شنوایی و هر آنچه که به آن مربوط می شود است. در فرهنگ دراویش و صوفیان به معنای جدا شدن از خویش و فنا شدن در ذات اقدس الهی است. دراویش معتقدند سماع در عارف حالتی را ایجاد می نماید که به آن وجد می گویند. مراسم وجد و سماع عموماً در مکانی به شکل دایره انجام می پذیرد. دایره نمادی است از زمان که آغاز و انجامی برای آن متصور نیست. شاید هم بی ارتباط با چرخش سیارات به دور خورشید نباشد. دایره در فرهنگ دراویش نماد ابدیت است. نی و دف مهمترین ابزار موسیقی دراویش است. نوای موسیقایی نی، نوای شکایت به پیشگاه الهی است و درویش از خدا می خواهند که او را به اصل خویش بازگرداند. در مراسم سماع علاوه بر نی و دف از ساز های رباب، تنبور، تار و کمانچه نیز بهره می گیرند. مولوی اعتقاد داشت آنچه را که به صورت عادی نمی توان توصیف کرد، می توان در غالب شعر، موسیقی و رقص بیان نمود و آنچه امروز مریدان او انجام می دهند برگرفته از اعتقادات او و تقلیدی است از آنچه او و اطرافیانش در قرن هفتم هجری می اندیشیده اند.

 

رقص سماع


موزه باستان شناسی این موزه در جنوب مدرسه سیرچلی در مرز قونیه در مکان فعلی خود قرار دارد. در این موزه آثاری متعلق به دوره های عصرمفرغ قدیم، نوسنگی، عصر آهن (اورارتور، فریقیان)، بیزانس، عصر مفرغ میانه (مستعمرات تجاری آسور)، کلاسیک، روم و یونان قرار دارد. تکه هایی از  درها و ظروف چایخوری که در حفاری های تپه علاءالدین به دست آمده متعلق به دوره فریقیان است که در منطقه کاراپینار یافت شده اند. از دیگر آثار این موزه می توان به تابوتهای رومی و درهایی از دوره ی لیدی ها اشاره کرد.

 

موزه باستان شناسی در قونیه


شهرهای زیر زمینی مخفی مردم در زمان حمله و خطر به این شهرهای زیرزمینی پناه می برند تا در امان باشند و به همین منظورساخته شده است. این شهر در 30 کیلومتری قاره پینار و 40 کیلومتری هتامیش قرار گرفته است. در این شهرهای زیرزمینی انبار آب، محل عبادت(کلیسا)، سنگ آسیاب، قبرستان، انبارهای غذا وجود دارد تا در موقع خطر مردم بتوانند در آنجا به صورت موقت زندگی کنند. در اواخر قرن هفتم مسیحیت به این شهرها انتقال پیدا کرد. 

 

شهر های زیر زمینی در قونیه


مسجد جامع عزیزیه این مسجد معماری تلفیقی زیبا و قابل توجهی دارد که در شهر قونیه واقع شده است. این مسجد زیبا در کنار بازار و در ناحیه شلوغ شهر قونیه که مرکز رفت و آمد و پر ترددی می باشد قرار دارد. در سال 1676 توسط مصطفی پاشا ساخته و در سال 1867 بعد از یک آتش سوزی مجددا بنا شد. سبک معماری این مسجد تلفیقی ازمعماری باروک و معماری سنتی عثمانی که منحصر به فرد بوده به چشم می خورد ودرآن نقاشی های بسیار زیبا و سبک معماری بیرونی که بسیارحائزاهمیت است، جذابیت خاصی برای گردشگران و بازدید کنندگان دارد. 

 

مسجد جامع قونیه


موزه آتا تورک این موزه در سال 1912 ساخته و توسط مردم به آتا تورک به عنوان هدیه بازگردانده شده است. از سال 1964 به عنوان موزه شروع به فعالیت کرد که یکی از معماریهای با شکوه و با عظمت قرن 19 می باشد. در این موزه وسایل آتا تورک، لباس ها، روزنامه ها، مدارک وعکس های آزادی جنگ ترکیه نگهداری و در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

 

موزه آتاتورک در قونیه


پارک ژاپنی قونیه این پارک زیبا و بزرگ در قونیه توسط ژاپنی ها به نشانه دوستی کشورهای ژاپن و ترکیه ساخته شده که بزرگترین پارک ژاپنی ترکیه در قونیه به حساب می آید. این پارک توسط شهرداری قونیه با کمک معماران ژاپنی مساحتی برابر با 36 هزار متر مربع برای استحکام روابط کشورهای ترکیه و ژاپن ساخته شده است. درخت ها، حوضچه ها، ساختمان ها و تالاب هایی به سبک ژاپنی در آن قرار دارد که این پارک را تبدیل به باغی زیبا، محیطی دلنشین وهمچنین مکانی توریستی برای گردشگران کرده است.

 

پارک ژاپنی در قونیه

قونیه ترکیه در کنار شهر هایی مثل استانبول و کوشي اداسی و انتالیا با جاذبه های گردشگری شگفت انگیز و فراوان یک کشور توریست پذیر را برای سفرهای سریع و ارزان رقم زده اند.